CO2 PACMAN Rooting Lab – Suradnja i partnerstvo za zajednički dizajn za klimatsku neutralnost u Splitu i Braču 17. – 19. rujna 2024.
U sklopu međunarodnog projekta CO2 PACMAN, u Splitu i Braču od 17. do 19. rujna 2024. godine održava se trodnevna radionica – CO2 PACMAN Rooting Lab: COoperation and CO-designing PArtnership for CliMAte Neutrality. Projekt financiran iz programa Intterreg Euro-MED okuplja deset partnera iz Italije, Španjolske, Cipra, Grčke (Elláda), Bugarske, Hrvatske i Bosne i Hercegovine s ciljem pružanja znanja i alata za poticanje provedbe integriranih strategija i politika za izazov ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe. Na trodnevnim radionicama očekuje se relevantan broj dionika iz područja klimatskih promjena kao i predstavnika lokalnih i regionalnih vlasti, kreatora nacionalnih politika.
Trodnevne radionice u Splitu i na otoku Braču održavaju se s ciljem suradnje projektnih partnera i lokalnih dionika na području terenskih istraživanja, prikupljanja podataka, razmjene znanja kao i pronalaženje potencijalnih rješenja za dekarbonizaciju, odnosno smanjenje emisije stakleničkih plinova, prvenstveno ugljičnog dioksida na mediteranskim otocima.
Prvog dana Rooting Laba – 17.09. prezentirat će se rezultati zelenih i plavih EU projekata: CO2 PACMAN, CAMPUS, ADRIACLIM te će se održati panel diskusija (okrugli stol) “Splitsko-dalmatinska županija – Plavo-zeleni angažman zajednice”.
Drugog dana Rooting Laba – 18.09. održat će se niz prezentacija, okrugli stol i radionica s institucionalnim predstavnicima javnih tijela i dionicima u tom području (predstavnici poduzeća, javnost i drugi dionici), kako bi zajednički identificirali izazovi s kojima se otok Brač suočava u vezi s dekarbonizacijom.
Posljednjeg dana Rooting Laba – 19.09. predviđena je Co-design radionica s ravnateljima škola, profesorima i srednjoškolcima te radionica otvorenih inovacija: participativni proces s lokalnim poduzećima, primjerice tematski okrugli stolovi i rasprave (pod vodstvom CEEI.) Jedno od zanimljivijih događanja je Igra simulacije “Što očekivati od CO2 PACMANA?”.
Projektom CO2 PACMAN potiče se transnacionalna suradnja kako bi se stvorilo povoljno okruženje za povećanje i razmjenu znanja, osnažio inovacijski kapacitet zaštićenih područja kao i podigla svijest građana o mogućnostima prijelaza na nisko ugljičnu ekonomiju.
Sve zainteresirane za sudjelovanje na radionicama, pozivamo da se prijave na poveznici https://docs.google.com/forms/d/1DrNeaBpvTzDjXBMy51hWXLK22yaA5jWFt9b6bNDm1B0/edit.
Detaljnu agendu možete preuzeti: AGENDA_CO2 PACMAN Rooting Lab, 17-19 September 2024 (HR)